Hypotéční trh v České republice podle dostupných údajů dle ekonomických zpravodajů v letošním roce 2022 zaznamenal meziroční pokles o neuvěřitelných více jak 80 procent. Tento stav pak samotní bankéři přičítají neúměrně vysokým úrokovým sazbám, kdy stávající základní úroková sazba označovaná jako 2T Repo sazba již čtvrtý měsíc a to od 23,6.2022 se udržuje ve výši 7 % ročně. Podle České bankovní asociace (ČBA) se právě v těchto posledních měsících výrazně zrychlil propad hypotéčních úvěrů, které jsou jedním z hlavnícj předmětů podnikání českých tuzemských komerčních bank. Tento propad dle ČBA tak aktuálně za necelých 10 měsíců letošního roku již dosáhl na objem 82 % ve srovnání s loňským rokem 2021. Právě tato situace tak nutí komerční banky k změně svého postoje vůči svým investičním nástrojům v intencích zákona a jednou z takových možností se ukazuje masivní zapojení tradičního bankovního sektoru do nákupu dluhopisů a to včetně těch korporátních ovšem ve výrazně zvýšených objemech. Tato pomalu prosakující informace na veřejnost pak způsobila obrovský zájem drobných střadatelů, kteří v obavě před nemožností si pořídit dluhopisy s atraktivním výnosem značně zvýšili poptávku po tomto druhu investičního nástroje.
Dalším velmi silným faktorem, který zvýšil zájem investorů a zejména drobných střadatelů o korporátní dluhopisy je stávající míra inflace, která momentálně z údajů Českého statistického úřadu k datu 11.10.2022 vystoupala na hodnotu ve výši 12,7 % ročně jako průměrná inflace přírůstku spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců. Právě tato současná situace tak přeje majitelům dluhopisů neboť meziměsíční míra inflace zahájila podstatné zmírnění tempa svého růstu a tak atraktivita výnosů z těchto dluhopisů a zejména pak z korporátních dluhopisů je zcela jasně viditelná. Po většinou u korporátních dluhopisů je stanoven fixní výnos nezávislý na vývoji inflace a pokud míra inflace zahájí svůj reálný i celkový meziroční pokles tak absolutní hodnota výnosu nad inflací se zvýší s předpokladem až na dvojnásobek v průběhu příštího roku 2023. Tato situace tak přivedla investory, obchodníky a drobné střadatele, kteří jsou navíc silně ovlivněni momentálním vývojem růstu inflace k zvýšené kreativitě zamýšlených investic spolu se změnou svých investorských návyků. V současnosti je pak zájem o dluhopisový trh, zejména o emise korporátních dluhopisů a to těch společností, které svojí činností přesvědčí investory o tom, že podstupované investiční riziko je bez jejich výrazných obav plně přijatelné. V poslední době se tak ukazuje, že jedním z těchto investory přijatelnými obory činnosti, vyjma tradičních oborů jako jsou energetika a nemovitostní trh, jsou i odvětví dřevozpracujícího průmyslu včetně lesnictví. Například jednou z velmi úspěšných dřevařských těžařů a následných zpracovatelů dřeva je plzeňská společnost Wood Seeds s.r.o., která již třetím rokem úspěšně vydala emise svých podnikových dluhopisů.
Tato firma se zaměřuje jako specialista na trhu mimo jiné své aktivity především na prodej dubového a bukového dřeva, které oproti dřevu z jehličnatých stromů má značnou výhodu v tom, že upravené dubové a bukové dřevo je velmi poptávanou komoditou s přesahem poptávky nad nabídkou, a tudíž okamžitě likvidní. V současné době podle informací ekonomických zpravodajů je téměř před vyprodáním emise korporátních dluhopisů této společnosti Wood Seeds s vysoce atraktivním výnosem, která přinese investorům 8,8 % ročního zhodnocení a doba splatnosti je 36 měsíců. Vyjma této emise dluhopisů pak společnost Wood Seeds s.r.o. pro své prémiové investory nabízí tak zvaně dubové dluhopisy nebo-li investice spojené s produkcí dubového dřeva, jejíž výnos představuje výši 9,2 % ročně a doba splatnosti vychází na pouhých 24 měsíců. Zároveň v rámci diverzifikace rizika investorů společnost Wood Seeds nabízí své dluhopisy jako zajištěné se zápisem zástavy do katastru nemovitosti, kde investor vystupuje jako první zástavní věřitel.