Podle posledních informací ekonomických zpravodajů se ukazuje, že firemní neboli korporátní dluhopisy jsou pro převážně konzervativní investory tak zvanou zlatou střední cestou k atraktivními výnosu. Tento atraktivní výnos z dluhopisů společností pak nejen plně pokryje inflaci, ale minimálně ještě jednou tolik podtne samotnému investorovi jako čistý profit z vynaložených finančních prostředků. V posledních týdnech tak výrazně vzrostl zájem i o nezabezpečené dluhopisy včetně těch prašivých a zejména pak o protiinflační dluhopisy. Rostoucí inflace často přichází ruku v ruce s rostoucími výnosy, které by následně mohly snížit výnosy dluhopisů s dlouhou durací. Protiinflační dluhopisy získaly na oblibě díky možnosti „tlumení bolesti“ vyplývající z rostoucích inflačních očekávání. I v rámci této třídy aktiv musí ale investoři zvolit optimální dobu splatnosti, protože různé segmenty přináší různá rizika a nevýhody.

Analytici makléřských společností v napojení na finanční stratégy investičních bank pak následně k této věci uvádějí, že větoví investoři se během pandemie nastěhovali do riskantních firemních dluhopisů. Ceny takzvaných vysokovýnosových bondů, tedy firemních dluhopisů s relativně velkým rizikem nesplacení, jen za poslední rok, tedy od nástupu pandemie, vystoupaly o více než pětinu na úrovně poblíž historických maxim. Investoři živelnými nákupy bondů méně důvěryhodných firem, z nichž část bývá označována přívlastkem „prašivý“ neboli junk zareagovali na příslib robustního hospodářského růstu, a tím i menšímu riziku hromadných firemních bankrotů.  „Investoři považují vysokovýnosové bondy za stále bezpečnější, což se odráží v poklesu výnosové prémie, kterou investoři požadují nad bezrizikovými státními bondy. Ve srovnání s nimi zároveň tyto papíry nabízejí zajímavější výnos,“ říká ekonom Cyrrusu Tomáš Pfeiler. V kurzu jsou zejména firemní bondy na opačné straně Atlantiku. „Zájem o junk dluhopisy je především sázkou na oživení americké ekonomiky,“ soudí ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek. 

Ovšem i nadále přetrvává a zejména v České republice trend zájmu o tak zvaně klasické zajištěné korporátní dluhopisy.  Na základě těchto skutečností o to ještě více vzrostl zájem investorů o korporátní dluhopisy a to těch společností,  jejichž obchodní činnost a tudíž i tvorba zisku je orientovaná na odvětví jako realitní trh, energetika či stavebnictví s ohledem na výrobu stavebních materiálu a zejména pak na dřevozpracující průmysl. V tomto segmentu finančního trhu s dluhovými nástroji, kdy korporátní dluhopis představuje vysoce atraktivní výnos mohou relativně bezpečně investoři získat výnosy ve výši zhruba od 6 do 9 procent ročně. Z takových to společností dle analytiků lze namátkou například uvést developerskou společnost Europa Investment Property a.s. nebo úspěšně se rozvíjející společnost Wood Seeds s.r.o. jako start-up projekt dřevozpracujícího průmyslu, kde aktuálně lze dosahovat v průměru hrubé obchodní  marže až ve výši okolo 2.000 % jako rozdíl ceny surového a zpracovaného dřeva. Tato společnost pak nabízí výnos ze svého dluhopisu 9,2 % ročně.