Podle zveřejněných údajů si občané České republiky v loňském roce 2020 nakoupili státní dluhopisy ČR ve finančním objemu na výši 15,1 miliardy českých korun (CZK). Ve srovnání s předcházejícím rokem tj. rokem 2019, kdy objem umístění státních dluhopisů na trhu byl zhruba o jednu třetinu nižší a to ve výši 10,4 miliardy CZK. Podle ekonomů finančního trhu a analytiků makléřských společností tak český dluhopisový trh za poslední dva roky zaznamenal velmi zvýšený zájem nejen o státní dluhopisy, ale také o dluhopisy, kde jako emitent dluhopisu vystupuje obchodní, výrobní, stavební či finanční společnost, známé jako tak zvané korporátní dluhopisy. Meziročně tak český dluhopisový trh zaznamenal nárůst zhruba ve výši 45 procent, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční ekonomy. Právě podle těchto ekonomických zpravodajů byl z řad občanů ČR vyjma zvýšeného zájmu o korporátní dluhopisy také zájem předně o tzv. proti inflační státní dluhopisy České republiky.

Tito odborníci pak uvádějí : spořicích dluhopisů jsou dva typy, reinvestiční a protiinflační. Podle analytiků je pro lidi lákavější hlavně ten druhý. Šestiletý protiinflační dluhopis nabízí výnos 0,5 procenta nad průměrnou inflaci v daném roce, například při inflaci tři procenta je výnos 3,5 procenta ročně. To je víc, než nabízí většina spořicích účtů bank, a srovnatelné s výnosem třeba u stavebního spoření se státním příspěvkem. „Zájem může patrně souviset se snahou řady domácností uložit své volné prostředky do aktiv chráněných proti inflaci, což je vidět i v řadě dalších oblastí ekonomiky, například rekordním zájmem o pořízení nemovitosti. Tento trend je však do velké míry patrný i v řadě dalších zemí, kde se zvyšují obavy ohledně budoucího růstu inflace,“ řekl Právu ekonom ING Jakub Seidler. Inflace v Česku nyní šplhá nad tři procenta a zdražuje prakticky všechno. Znamená to, že lidem se tak poměrně rychlým tempem znehodnocují úspory držené třeba na běžných účtech bank. „Státní dluhopisy lze označit za v zásadě bezrizikovou cestu, jak uložit své peníze a do jisté míry tak bojovat s rostoucí inflací. Je zřejmé, že státní dluhopis nebude dosahovat výnosů jiných a více rizikových investičních instrumentů,“ řekl hlavní ekonom Roklenu Pavel Peterka. Takovou variantou jsou především akcie nebo akciové fondy a zejména pak korporátní dluhopisy s přijatelnou mírou investičního rizika.

Tento přístup investorů včetně těch drobných jako střadatelů po celém světě není nikterak odlišný od prostředí českého finančního trhu, kdy česká centrální banka ČNB (Česká národní banka) dosáhla i změny zákona a to tak, aby sama měla možnost dluhopisy nakupovat. Tento stávající obchodní styl investorů po celém světě a to včetně České republiky je zcela poplatný i pro privátní investory, kteří se právě na korporátní dluhopisy jako investici s přijatelným rizikem v poslední době ve zvýšené míře zaměřili. Podle ekonomických zpravodajů se tak zvýšil zájem investorů a spořitelů z řad fyzických osob nejen o korporátní dluhopisy společností podnikajících v energetice či nemovitostním trhu, ale zejména v dynamicky se rozvíjejícím odvětví několika posledních let a to v dřevozpracujícím průmyslu včetně lesnictví. Jednou z takových to málo firem na trhu v ČR je dle analytiků dluhopisového trhu plzeňská společnost Wood Seeds s.r.o., která právě zahájila prodej svých korporátních dluhopisů za účelem rychlejšího dynamického vývoje svého podnikání. Výnos z těchto korpotátních dluhopisů pak investorům přinese 8,8 % ročního zhodnocení vložených investic se splatností 23 měsíců a kvartální výplatou výnosu nebo prémiové dluhopisy do produkce dubového dřeva a to s výnosem 9,2 % ročně se splatností 22 měsíců a s měsíční výplatou výnosu.