Nedávno reportovaná data Českého statistického úřadu ohledně aktuální inflace v České republice za měsíc listopad letošního roku 2022 tak ukázala meziměsíční nárůst mezi říjnem a listopadem roku 2022 o 1,2 procenta. Dalším zveřejněným ukazatelem pak k 12.12.2022 byl nárůst spotřebitelských cen v porovnání stejného měsíce předcházejícího roku tj. porovnání cen listopadu loňského roku 2021 a letošního listopadu roku 2022, kdy došlo k nárůstu inflace ve výši 16,2 procenta. Celková roční inflace se tak vyšplhala již na 14,4 % jako nárůst spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců. V poslední době tak investoři vyhledávají firemní dluhopisy zejména společností podnikajících nejen v energetice či stavebnictví nebo přímo ve stavebním developeringu, ale v poslední době především společnosti podnikající v dřevozpracujícím průmyslu a lesnictví.  Jednou z takovýchto ryze českých dřevařských společností, která momentálně nabízí své korporátní dluhopisy je plzeňská dřevařská firma Wood Seeds s.r.o., která je velmi úspěšně a dynamicky se rozvíjející.

Tato firma se zaměřuje mimo jiné své aktivity na budoucí prodej dubového a bukového dřeva, které oproti dřevu z jehličnatých stromů má značnou výhodu v tom, že upravené dubové a bukové dřevo je velmi poptávanou komoditou s přesahem poptávky nad nabídkou, a tudíž okamžitě likvidní. Odborníci dřevu naopak věští skvělou budoucnost. I proto se dostává poslední dobou do hledáčku nejen vědců, ale také investorů. Mezi přední investory patří i česká firma Wood Seeds, která jen v posledních několika letech nakoupila v tuzemsku více než 350 hektarů lesních porostů, sama vysadila statisíce stromů a má ambici stát se jedním z významných hráčů na českém dřevařském trhu. Podle jednoho z manažerů  této společnosti pana Václava Bodrova je dřevo v podstatě sázkou na osvědčenou jistotu i materiál pro nadcházející století. Dřevo je jednou z mála obnovitelných surovin, které v Česku máme. Když vynechám některé specifické sorty tropických dřevin, nemusíme ho dovážet a můžeme v něm být soběstační. Navíc tržní ceny kvalitního dřeva dlouhodobě rostou. Třeba cena borového řeziva se zvedla jen za posledních sedm let dvojnásobně, uvádí tento expert pan Bodrov. V současnosti  je pak zájem o dluhopisový trh,  zejména o emise korporátních dluhopisů  a to těch společností, které svojí činností přesvědčí investory o tom, že podstupované investiční riziko je bez jejich výrazných obav plně přijatelné.

Společnost Wood seeds s.r.o. se zaměřuje jako specialista na trhu mimo jiné své aktivity především na prodej dubového a bukového dřeva, které oproti dřevu z jehličnatých stromů má značnou výhodu v tom, že upravené dubové a bukové dřevo je velmi poptávanou komoditou s přesahem poptávky nad nabídkou, a tudíž okamžitě likvidní. V současné době podle informací ekonomických zpravodajů je téměř před vyprodáním  emise korporátních dluhopisů této společnosti Wood Seeds s vysoce atraktivním výnosem, která přinese investorům 9,2 % ročního zhodnocení a doba splatnosti je pouhých 24 měsíců. Vyjma této emise dluhopisů pak společnost Wood Seeds s.r.o. pro své prémiové investory nabízí tak zvaně dubové dluhopisy nebo-li investice spojené s produkcí dubového dřeva, jejíž výnos představuje výši 9,5 % ročně a doba splatnosti vychází na 36 měsíců. Zároveň v rámci diverzifikace rizika investorů společnost Wood Seeds nabízí své dluhopisy s možností ochrany investora – věřitele jako zajištěné dluhopisy se zápisem zástavy do katastru nemovitosti, kde investor vystupuje jako první zástavní věřitel. Přesné podmínky takovéto diverzifikace pro investory upravuje prospekt emitenta schválený Českou národní bankou a ostatní vzájemná ujednání emitenta a investora, které se odvíjí od objemu finanční participace konkrétního investora.