V polovině třetího obchodního týdne letošního roku 2021 a to během evropského středečního dopoledne 20.ledna 2021 prozatím americké státní dluhopisy vykazují v rámci svého obchdování nulovou volatilitu a výše výnosů je momentálně beze změny. Podle analytiků makléřských společností tato skutečnost není zapříčiněna dnešním významným dnem v USA, kdy bude před budovou Capitolu ve Washingtonu, DC probíhat slavnostní inaugurace nově zvoleného prezidenta Joe Bidena a jeho víceprezdientky Kamali Harrisové a hlavní město USA je z bezpečnostních důvodů také téměř bez bežného pohybu, ale tímto důvodem je včerejší slyšení budoucí ministryně financí Spojených států paní Janet Yellenové ve finančním výboru Senátu USA.

Paní Janet Yellenová se totiž během včerejšího odpoldne 19.1.2021 před senátory fiančního výboru Sněmovny USA vyjádřila k zamýšlenému zvýšení korporátních daní v rámci nově nastupující administrativy prezidenta Bidena. Během své prezidentské kampaně navrhl pan Joe Biden zvýšení korporátní sazby na 28% ze současných 21%., avšak jak upozorňují ekonomičtí zpravodajové tak před snížením daní v roce 2017 činila americká korporační sazba dokonce výši 35 procent. Přesto paní Janet Yellen rychle varovala a sdělila senátorům USA, že jakýkoli plán usilovat o vyšší korporátní sazbu může začít až poté, co administrativa bude mít pocit, že USA překonaly koronavirus.

Tyto komentáře paní Yellen zazněly během jejího svědectví před finančním výborem Senátu USA, který bude diskutovat o tom, zda by měla být potvrzena do role člena kabinetu administrativy nově zvoleného prezidenta Bidena. Pokud jí Senát do této funkce potvrdí, tak se paní Janet Yellen stane první ženou, která povede ministerstvo financí USA v celé historii této země. Široké jak odborné tak laické veřejnosti je tato žena velmi známa z doby, kdy za období prezidentství Baracka Obami a následně i v začátku vlády Donalda Trumpa vykonávala funkci předsedkyně centrální banky USA Federal Reserve systém a stála tak v čele Federálního výboru otevřeného trhu (FOMC – Federal Open Market Committee), kdy tento výbor je svrchovaně odpovědný za tvorbu monetární politiky USA včetně stanovování výše úrokových sazeb což ovlivňuje vlastní směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám.

Právě diskuze o změně korporátních dání a očekávání co nového přinese Bidenova administrativa zapříčinilo postoj investorů, kteří vyčkávají na další případné signály možného vývoje. Nicméně právě tato situace tak u značné části investorů způsobila o to větší zájem o korporátní dluhopisy a to zejména o ty evropské. V tomto směru evropských zemí není ani dluhopisový trh České republiky žádnou výjimkou a již celá řada společností, korporací ba i polostátních akciových společností jako například energetický gigant ČEZ využívá tuto možnost finančního trhu.  V této souvislosti tak dále lze, dle ekonomických zpravodajů například  uvést  dluhopisy holdingu PPF či developerského českého holdingu Premiot Group, který momentálně nabízí emisi dluhopisů jedné ze svých klíčových společností EIP a,s, (Europa Investment Property) a rovněž v oblasti dynamicky se rozvíjejícího odvětví dřevozpracujcícho průmyslu upoutala pozornost investorů emise korporátních dluhopisů společnosti Wood Seeds s.r.o., která patří na českém trhu mezi úspěšné tak zvané start-up firmy. Investoři tak mají předně zájem o korporátní dluhopisy těch společností, jejichž činnost a vlastní podnikatelské aktivity nejsou jen úzce svázané s jedním druhem činnosti v rámci svého působení na trhu.