Bankovní rada České národní banky jako centrální banka České republiky již v minulém týdnu na svém čtvrtečním zasedání dne 30.září 2021 upravila stávající základní úrokovou sazbu známou jako 2T Repo sazbu o 100 % navýšení a to na nyní platnou úroveň ve výši 1,50 % p.a. a zároveň upravila směrem vzhůru i lombardní sazbu na 2,50 % p.a. a diskotní sazbu na výši 0,50 procenta ročně. Ve vztahu k dluhopisovému trhu pak zvýšení úrokových sazeb v praxi zamená pokles ceny dluhopisu při jeho pořízení (nákupu), avšak v závislosti na délce jeho držení představuje zvýšení výnosu z dluhopisu. Této atraktivní situace pro přízení dluhopisů tak začali zejména využívat čeští občané z řad drobných investorů, ale i zahraniční dluhopisové fondy. Investice do dluhopisů je základ spíše konzervativního investování, který používají lidé na celém světě. V této věci je třeba si uvědomit, že na dluhopisovém trhu se točí nejvíce investovaných finančních prostředků, uvádějí finanční stratégové kapitálového trhu. Investoři tak jednak nakupují přímo jednotlivé státní dluhopisy a nebo v rámci rozložení rizika, tak zvané diverzifikace nakupují korporátní dluhopisy tj. dluhopisy společností, které vystupují jako emitent daného cenného papíru – dluhopisu.

V této souvislosti se tak zvýšil zájem investorů a zejména drobných střadatelů o umístění svých investic na dluhopisovém trhu a to prostřednictvím korporátních dluhopisů. Zájem je pak zejména o emise těch společností, které svojí činností přesvědčí investory o tom, že podstupované investiční riziko je bez jejich výrazných obav plně přijatelné. V poslední době se tak ukazuje, že jedním z těchto investory přijatelnými obory činnosti, vyjma tradičních oborů jako jsou energetika a nemovitostní trh, jsou i odvětví dřevozpracujícího průmyslu včetně lesnictví.  Této situace pak vhodně se značným efektem využívají na jedné straně právě společnosti zabývající se lesnickou činností spolu s provozováním dřevozpracující výroby k vydávání vlastní emise podnikových dluhopisů jako tak zvané korporátní dluhopisy. A právě investoři díky těmto korporátním dluhopisům mohou realizovat vysoce atraktivní zisk neboť nárůsty cen dřeva umožňují těmto emitentům z řad dřevozpracujícího průmyslu poskytnout svým věřitelům výnosný úrok jako výnos těchto dluhopisů. Například jednou z velmi úspěšných dřevařských těžařů a následných zpracovatelů dřeva je plzeňská společnost Wood Seeds s.r.o., která již druhým rokem úspěšně vydala emise svých podnikových dluhopisů.

Tato firma se zaměřuje jako specialista na trhu mimo jiné své aktivity především na prodej dubového a bukového dřeva, které oproti dřevu z jehličnatých stromů má značnou výhodu v tom, že upravené dubové a bukové dřevo je velmi poptávanou komoditou s přesahem poptávky nad nabídkou, a tudíž okamžitě likvidní. Dalším výrazně pozitivním faktorem této společnosti je fakt, že dřevo po většinou pochází z produkce vlastních lesů a je zpracováno ve vlastním zařízení na úpravu dřeva včetně jeho sušení apod. spolu se zajištěním dopravy k zákazníkům prostřednictvím vlastní firemní autodopravy. Tyto faktory tak podle ekonomických analytiků výrazně zvyšují podíl zisku této společnosti, zároveň vytváří podmínky značné konkurenční schopnosti vůči ostatním firmám na trhu a dotváří stabilitu a perspektivu této společnosti. V současné době podle informací ekonomických zpravodajů je téměř před vyprodáním  emise korporátních dluhopisů této společnosti Wood Seeds s vysoce atraktivním výnosem, která přinese investorům 8,8 % ročního zhodnocení a doba splatnosti je 23 měsíců. Vyjma této emise dluhopisů pak společnost Wood Seeds s.r.o. pro své prémiové investory nabízí tak zvaně dubové dluhopisy nebo-li investice spojené s produkcí dubového dřeva, jejíž výnos představuje výši 9,2 % ročně a doba splatnosti vychází na pouhých 22 měsíců.