V současné době neustále se zvyšující inflace v ČR spousta drobných investorů vyhledává různé příležitosti jak ochránit své úspory před znehodnocením právě díky rostoucí inflaci, která dle údajů Českého statistického úřadu z června letošního roku 2022 dosáhla celkového ročního inflačního objemu ve výši 8,1 procenta. Spousta investorů tak umisťuje své volné finanční prostředky do různých forem investičních nástrojů a mnozí tak nakupují akcie, komodity či vkládají peníze do podílových fondů a podobně. Nicméně podle finančních odborníků leckdy i přes zdánlivě vypadající relativně bezpečnou investici toto ještě neznamená, že jsou přímými vlastníky takto učiněné investice neboť si pouze objednali investiční službu, kdy nakoupená investiční aktiva pak drží institucionální investor. V souvislosti s investicemi do podílových fondů, ale i investováním na vlastní pěst prostřednictvím brokerské společnosti, je třeba říci, že evropská praxe je taková, že investoři sice nakupují daná investiční aktiva, ale ta jsou připsána „jen“ na jejich účet u investiční společnosti. Reálně jsou nakoupená aktiva depozitářem cenných papírů ale evidována jako majetek investiční společnosti.

Podle finančních stratégů ovšem toto neplatí pokud si drobný investor či střadatel  nakoupí korporátní dluhopisy, kde vystupuje jako přímý věřitel emitenta. Podle analytiků je na místě výběr poskytovatele investičních služeb nikdy nepodceňovat. V případě Česka je pak vůbec nejideálnější, pokud daná firma sídlí přímo v České republice a má i kancelář s dostupnými zaměstnanci, na které se mohou v případě potřeby investoři obracet. V současnosti  je pak zájem o dluhopisový trh,  zejména o emise korporátních dluhopisů  a to těch společností, které svojí činností přesvědčí investory o tom, že podstupované investiční riziko je bez jejich výrazných obav plně přijatelné. V poslední době se tak ukazuje, že jedním z těchto investory přijatelnými obory činnosti, vyjma tradičních oborů jako jsou energetika a nemovitostní trh, jsou i odvětví dřevozpracujícího průmyslu včetně lesnictví. Například jednou z velmi úspěšných dřevařských těžařů a následných zpracovatelů dřeva je plzeňská společnost Wood Seeds s.r.o., která již třetím rokem úspěšně vydala emise svých podnikových dluhopisů.

Tato firma se zaměřuje jako specialista na trhu mimo jiné své aktivity především na prodej dubového a bukového dřeva, které oproti dřevu z jehličnatých stromů má značnou výhodu v tom, že upravené dubové a bukové dřevo je velmi poptávanou komoditou s přesahem poptávky nad nabídkou, a tudíž okamžitě likvidní. V současné době podle informací ekonomických zpravodajů je téměř před vyprodáním  emise korporátních dluhopisů této společnosti Wood Seeds s vysoce atraktivním výnosem, která přinese investorům 8,8 % ročního zhodnocení a doba splatnosti je 36 měsíců. Vyjma této emise dluhopisů pak společnost Wood Seeds s.r.o. pro své prémiové investory nabízí tak zvaně dubové dluhopisy nebo-li investice spojené s produkcí dubového dřeva, jejíž výnos představuje výši 9,2 % ročně a doba splatnosti vychází na pouhých 24 měsíců. Zároveň v rámci diverzifikace rizika investorů společnost Wood Seeds nabízí své dluhopisy jako zajištěné se zápisem zástavy do katastru nemovitosti, kde investor vystupuje jako první zástavní věřitel.